Modranská v novom šate

Určite vlastníte doma kuchynský riad modro bielej farby a so vzormi, ktorý vlastníte vy vaša babička aj vaše tety. Kuchynsky riad z Modry máme proste všetci a ak by ste sa teraz pozreli na cenovky v obchodoch ich cena je dosť vysoká. Jakub Líška s tímom šikovných remeselníkov rozhodol vzdať úctu tradíciám a oživiť výrobu tradičnej modranskej keramiky a majoliky

Ako to začalo?

Tradícia kresby na kuchynsky riad bola v rodine tradícia a už od detstva sa malý Jakub inšpiroval svojim otcom keramikárom. Bavilo ho modelovať a kresliť a tak sa prihlásil na keramickú tvorbu do Bratislavy. Vrátenie sa k majolike a kresbe na kuchynsky riad bolo z pohnútok spraviť niečo nové odkazujúc na tradície, pretože je to potrebné v našej republike ukázať, že máme byť na čo hrdí.

Pre laika

Majolika je jedna z techník výroby keramiky. Špecifická je tým, že sa nízko pálený črep, zväčša hrnčarina, po prežahu namáča do bielej glazúry, do ktorej sa za surova farbami namaľuje ornament, ktorý po druhom výpale preberie lesk bielej glazúry z čoho je už finálny kuchynský riad. Toto konkrétne je majolika. Typické je pre okolie Modry prvky kvetov, rastlinami, remeslami, to z neho robí špecifickú majoliku, regionálne a historicky viazanú na okolie.

Čím sa inovujú?

Ide o úžitkovú keramiku napríklad ako kuchynský riad, taniere, čajníky a podobne. Spolupracujú s remeselníkmi z Modry a spolu navrhujú. Vychádzajú z tradičných vzorov ale redizajnujú do súčasnej módy. Niektorí ľudia sú proti ale je potrebný vývoj. Pre túto firmu je špecifické inovovať sa ale ak preferujete tradície stále na požiadanie spravia to čo sa vám páči.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *