Ľudia vs hmyz

Mali sme slabú zimu a hneď už klope jar na naše dvere s ňou prichádza aj veľa hmyzu. Čo je najlepšia obrana proti nemu? Elektrické prístroje ako lapač hmyzu, voňavé zástrčky, melódie a či repelent?

Kde sú účinné?

Účinné sú na otvorených priestranstvách v prírode, na dvore či pri ochrane vstupných otvorov do našich príbytkov Chemické repelenty a elektronické odpudzovače sú efektívne všade tam, kde má hmyz neobmedzenú voľbu pohybu. Dávajú hmyzu signál, aby sa vybral cestou menšieho odporu na miesta, ktoré sú preň zaujímavejšie.  Účinnosť je najvyššia v uzavretých priestoroch a v mieste rozmnožovania.

Elektronické zariadenia

Vznikli aby neznečisťovali prírodu natoľko ako spreje ale je ťažko povedať aký majú zásah. Lapač hmyzu nereaguje hneď ani taký odpudzovač v zásuvke takže nevieme určiť či pomáhajú alebo nie keďže väčšina z nás vždy kombinuje metódu sprejov a elektroniky.

Fungovanie lapačov

Lapač hmyzu je najviac v súlade s prírodou a pomáha viac ako zásuvkové odpudzovače. Funguje na princípe ultrafialového žiarenia, ktorý je pre nočný hmyz magnet. Je ako vábidlo pre korisť. Na likvidáciu slúži práve dvojitá mriežka s vysokým napätím ktorý celý lapač hmyzu má.  Hmyz, ktorý si sadne takto n mriežku je ihneď mŕtvy. Lapač hmyzu oplýva aj elektrickým poľom, ktoré hmyz pritiahne ešte väčšmi. Nevýhodná je ale hlučnosť ktorú lapač hmyzu má. Je ale spoľahlivý.

E-mucholapka

Novinkou je aj elektronická mucholapka, ktorá pripomína tenisovú raketu. Používa rovnaký princíp ako lapač hmyzu ale tu je nutnosť prítomnosti človeka, keďže elektrickou mriežkou treba hmyz zasiahnuť pohybom ruky. Je účinná pri večernom zbere ale zbytočne je nútená vaša prítomnosťou vyhráva teda lapač hmyzu na plnej čiare.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *